Lenovo Ideapad Gaming 3 Dizüstü Bilgisayar - Single Channel Ram ile Dual Channel Ram FPS Farkı

Dizüstü Bilgisayar Tanıtımları , Dizüstü Bilgisayar Kullanım İpuçları , Kıyaslamalar
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
Meslek: Teknisyen
Teşekkür etti: 454 kez
İletişim:

Okey Lenovo Ideapad Gaming 3 Dizüstü Bilgisayar - Single Channel Ram ile Dual Channel Ram FPS Farkı

Mesaj gönderen admin »

Selamlar

Lenovo Ideapad Gaming dizüstü bilgisayarda, Single Channel (Tek kanal - Tek ram) Ram ile Dual Channel Ram ( Çift ram - Aynı cl (gecikme) değeri, aynı boyut ve aynı frekans ile FPS Farkı

Bildiğiniz üzere tek kanal 16 gb ddr4 3200 mhz ram ile sistemi kullanıyordum. 1 adet daha 16 gb ram ekledim. Videolardan izlediğim üzere hakikaten tek kanal ram kullanmak yerine çift kanal ram çok daha iyi. Örneğin sistem yükseltmesi zor gözüküyor ise 16gb tek kanal ram yerine 2x8gb çift kanal ile sistem toplayın.

16 GB ile CS2 de fps değerleri ;

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

32 GB ile CS2 de fps değerleri ;

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Görüldüğü üzere aynı ayarlarda aşağı yukarı 30-50 FPS fark etmekte. Eğer ayarlar kısılırsa eşik açılabilir. Kısık en düşük ayarlarda çok daha yüksek fps alınabilir. Tek kanal ram ile hiç çift haneli rakamları görememiştim.

32 GB ile PUBG de çok iyi değerler aldım. Tek kanalda 50-75 arası gidip geliyordu.

Azıcık zorlasam 120 ye sabitlenir. 155-160-101-120-114 gibi değer arası yere ve yoğunluğa göre değişiyor.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Daha zeki olmanın tek yolu, daha zeki bir rakiple oynamaktır.

“Dizüstü & Laptop Bilgisayarlar” sayfasına dön