Altı En İyi OCR Karakter Tanıma Yazılımı

Program Kurulumları , Kullanım Anlatımı ve Görsel ile Hata Çözümü Paylaşım Alanımız
Cevapla
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 587
Kayıt: 30 Ağu 2022 21:59
Konum: BERTUNA/Orion Takım Yıldızı
Meslek: MADEN MÜHENDİSİ
Teşekkür etti: 124 kez
Teşekkür edildi: 428 kez

Altı En İyi OCR Karakter Tanıma Yazılımı

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

En İyi OCR Yazılımları
Resim
OCR yazılımları (Optical Character Recognition) adı verilen özel temelde taranmış bir dosyayı (pdf, jpeg ya da png formatında) word, excel vb. formatlara çevirmemizi sağlar. Günümüzde giderek kullanım alanı genişleyen programlar bize bir çok olanak sunmaktadır.

Örneğin, muhasebe işlemlerinde kullanılması gereken bir tablo, taranmış bir döküman kolaylıkla istenilen yere adapte edilebilmektedir. Masanın üstünde duran veri dolu tabloyu artık dakikalar içerisinde üzerinde çalışılabilir ve denetlenebilir hale getirebilmeniz artık mümkün ve ocr yazılımları adını verdiğimiz bu teknolojinin kalitesi günden güne artıyor.

Bu konu ile ilgili olarak test etme şansına sahip olduğum programları verimlilik derecesine göre derlemek istedim.

Programların ortak özellikleri: Taranmış bir resim dosyasını veya pdf dosyasını Word, Excel, Powerpoint, Html, Rich Text Formatlarına dönüştürmeleri ve bu formatların kendi aralarında da dönüşüm yapmaları.

1-) Able2Extract Professional 9.0 ........................................Çok İyi

Resim

Pdf taranmış dosyalar başta olmak üzere programın gerçekten çok iyi iş çıkardığını söyleyebilirim. Neredeyse hiç bozma yapmıyor, tek sıkıntısı excel dönüştürmelerinde satır atlaması yapması. Dönüşüm işlemlerini çok hızlı yaptığını da ayrıca belirtmeliyim, 209 sayfalık pdf formatında bir yevmiye defterini sadece 4 dakika içerisinde Excel formatına dönüştürmeyi başardı.

İndirme : http://www.investintech.com/prod_a2e_pro.htm

2-) Pdf Elite Converter...........................................................İyi

Resim

Değerli kardeşim Rıza Ceylan’ın önerisi ile kullandığım ve yakın zamana kadar listenin 1. sırasına koyduğum başarılı Ocr yazılımlarından biri. Boyutu 30 mb kadar ancak program çok kullanışlı. Able kadar olmasa da çok az bozulma yapıyor. Programın en önemli özelliklerinden birisi de hızı. Able2’den sonra en hızlı formatlar arası dönüşüm yapan program. Able ile birbirine ikame olarak kullanabilirsiniz. Bence iki uygulamanın da bilgisayarınızda bulunmasında fayda var. Buraya tıklayarak indirme bağlantısına ulaşabilirsiniz.

Not: 3. versiyonu 30 mb iken, 4. versiyonda uygulama boyutu 85 mb’a ulaşmış durumda. Bakalım 4. sürüm Able 2 ile yarışabilecek mi?

3-) Abby Screenshot Reader....................................İyi

Resim

Bir çalışma esnasında taranmış bir metinden küçük bir parça, bir web sayfasındaki tabloyu anında alıp çalışmanıza katmanızı sağlayacak anlık bir kurtarıcı. Yukarıdaki resimde de görüleceği üzere seçtiğiniz alanı doğrudan word belgesine ya da excel çalışma sayfanıza gönderme şansınız var bunun dışında Abby Fine Reader’a gönderme gibi bir opsiyonu da mevcut.

İndirme : http://www.abbyy.com.tr/products/person ... ot_reader/

4-) Abby Fine Reader..............................................................Orta

Resim

Ocr yazılımlarını ilk kullanma ihtiyacı duyduğumda karşıma çıkan ilk programdı. Her yerde ilk dile getirilen, arşivcilerin en çok kullandığı ve dünyada da en yaygın kullanılan Ocr yazılımı. Bir çok format arasında dönüştürme desteği mevcut ancak son zamanlarda neredeyse hiç kullanmıyorum, nedeni ise örn. 400 sayfalık mali bir dökümanı Able 2 programının Fine Reader’ın dörtte bir zamanında ve neredeyse hiç bozma yapmadan çevirmesi. Çevirme işlemini Fine Reader’da yaptığımda çoğu zaman hüsranla karşılaşıyorum. Satırlar ayrı bir yerde, sutunlar ayrı bir yerde.. Şunu söylemeliyim ki çözünürlüğü çok yüksek belgelerde, görüntü kalitesi yüksek resimlerde başarılı çevirmeler yapabilir.

İndirme : http://www.abbyy.com.tr/products/personal/finereader/

5-) Nuance Pdf Converter...................................................Ortanın Altında

Resim

Kullanım arayüzü oldukça güzel olan, çevirmeleri hızlı gerçekleştiren ancak bozulmalar konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim Nuance yazılımı. Boyutu oldukça yüksek ancak işlev olarak boyutu 30 mb olan Elite Converter’a yaklaşamaz.

İndirme : http://www.nuance.com/for-business/imag ... /index.htm

6-) Readiris Corporate 14................................Ortanın Altında

Resim

Çevirilerde başarılı sayılır ancak hem çok kasıyor hem de çok uzun sürüyor. Çevirinizi başlatın ve bilgisayarınızın başından ayrılın, bir ara muhakkak çevirmiş olacaktır.. Bu nedenle ocr yazılımları sıralamasında sona koydum. Bu program genelde tarayıcıların yanında deneme sürümü olarak gelmekte ve tavsiye edilmektedir.

İndirme : http://www.irislink.com/c2-3089-189/Rea ... ments.aspx

Kaynak : Ferhat GÖKÇE Blog
Verily We have granted thee a manifest Victory
Fetih Suresi - 1.Ayet

Etiketler:
Cevapla

“Resimli Program Anlatımları” sayfasına dön