CentOS'a Alternatif Sunucu Dağıtımları - Diğer Linux Sunucu İşletim Sistemleri

Dağıtım Haberleri , Tanıtımlar ve İncelemeler
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
Meslek: Teknisyen
Teşekkür etti: 454 kez
İletişim:

Mesaj gönderen admin »

CentOS, sanal özel sunucular (VPS) için tartışmasız en iyi Linux dağıtımlarından biridir. Tam Red Hat Enterprise Linux (RHEL) uyumluluğuna sahip açık kaynaklı bir sistemdir. Ancak, dağıtımın hayatı sona eriyor.

Red Hat, Centos Linux'u sonlandırmaya karar verdiğinde, kullanıcılarını otomatik olarak Centos Stream sürümüne aktarmadı. Bu nedenle, kullanıcılar CentOS'u mevcut diğer herhangi bir dağıtımla değiştirmeyi seçebilirler.

Bu makalede, CentOS - Rocky Linux, Ubuntu, Debian, Red Hat Enterprise Linux, Oracle Linux, Vzlinux ve Almalinux'a alternatif olarak hizmet etmek için yedi Linux dağıtımını paylaştık.

CentOS Hayatının Sonuna Geldi

Centos, Ubuntu'dan sonra en yaygın kullanılan Linux sunucu dağıtımdır. Bununla birlikte, Centos projesi Centos Linux'u desteklemeyi durdurmayı ve odağını Centos Stream'e kaydırmayı seçti.

Centos Linux 7, Haziran 2024'te yaşamın sonuna ulaşacak ve o zamandan sonra başka güncelleme almayacak.

1. Rocky Linux

Resim

Temel Özellikler: Centos Linux kullanıcıları için prodüksiyona hazır sistem ve geçiş komut dosyası
Desteklenen Mimariler: X86_64 ve ARM64
İçin önerilir: Yeni başlayanlar
Rocky Linux, RHEL'in üretime hazır versiyonu olması gereken orijinal Centos göz önünde bulundurularak oluşturuldu. Açık kaynaklı bir yazılım sağlayan ve kullanıcıları geliştirme sürecine katılmaya teşvik eden bir topluluk kurumsal işletim sistemidir.

Dahası, Rocky Linux RHEL'in akış aşağısında ve diğer Red Hat ürünleriyle ikili uyumludur.

Kod: Tümünü seç

https://rockylinux.org
Daha zeki olmanın tek yolu, daha zeki bir rakiple oynamaktır.

Etiketler:
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
İletişim:

Re: CentOS'a Alternatif Sunucu Dağıtımları - Diğer Linux Sunucu İşletim Sistemleri

Mesaj gönderen admin »

2. Debian

Resim

Temel Özellikler: Çoklu mimarilerle uyumluluk, 51.000'den fazla açık kaynak paketini içerir ve üç versiyonda gelir
Desteklenen Mimariler: I386, AMD64, PowerPC ve IBM Sistemi Z
Önerilen: Gelişmiş Kullanıcılar
Debian, UNIX işletim sistemine ve en popüler Linux dağıtımlarından birine dayanan açık kaynaklı bir yazılımdır. Üç versiyon sunar - istikrarlı, test ve kararsız. Bununla birlikte, kararlı sürüm en popüler seçenektir, çünkü daha fazla istikrar ve iyi test edilmiş özellikler sağlar.

https://www.debian.org/
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
İletişim:

Re: CentOS'a Alternatif Sunucu Dağıtımları - Diğer Linux Sunucu İşletim Sistemleri

Mesaj gönderen admin »

3. Ubuntu

Resim

Temel Özellikler: Bir dizi uygulama ile son derece uyumlu, konuk işletim sistemi olarak çalışır ve yerleşik ticari yazılımlar
Desteklenen Mimariler: X86_64, ARM64, PowerPC, IBM Sistem Z ve RISC-V
Ubuntu, teknik ölçeklenebilirlik, yüksek esneklik ve sağlam güvenlik sunan en iyi CentOS değiştirmelerden biridir. Debian Linux aile ağacından türetilmiştir ve önceden yüklenmiş açık kaynak uygulamalarını içerir.

Ubuntu, her altı ayda bir yeni özellikler ve iki yılda bir LTS sürümleri getiren güncellemeleri yayınlar. İkincisi, on yıla kadar desteklenen donanım etkinleştirme güncellemelerini içerir.

https://ubuntu.com/
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
İletişim:

Mesaj gönderen admin »

4. Red Hat Enterprise Linux (RHEL)

Resim

Temel Özellikler: Konteyner geliştirme araçları, dağıtım için yerel araçlar ve birden çok güvenlik katmanı
Desteklenen Mimariler: X86_64, ARM64, IBM Z, IBM Linuxone ve IBM Power
Rhel, Centos'un mükemmel bir yerine geçen Red Hat tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımdır. Öncelikle ticari pazarı hedefler ve kullanıcılara farklı ortamlarda güvenilir ve tutarlı bir temel sağlamayı amaçlamaktadır.

Distro, bulut ve Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları gibi çeşitli platformlarda mevcuttur ve otomasyon protokolleri, bulut bilişim, kaplar, ara katman yazılımı ve mikro hizmetler gibi gelişmiş teknolojileri güçlendirebilir.

https://www.redhat.com/en
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
İletişim:

Mesaj gönderen admin »

5. Oracle Linux

Resim

Temel Özellikler: Yeniden başlatılmadan güvenlik yamaları, yüksek ölçeklenebilir günlük kaydı dosya sistemi, kaynakları birden çokden tek bir ad alanına saklar
Desteklenen Mimariler: X86_64 ve ARM64
Oracle Linux, Oracle Corporation tarafından geliştirilen ve optimize edilmiş ve güvenli çalışma ortamı aracılığıyla dijital dönüşümü hızlandırmayı amaçlayan açık kaynaklı bir dağıtımdır. Bu dağılım RHEL kaynak kodu kullanılarak oluşturulur ve tüm Red Hat yazılımlarıyla tamamen uyumludur.

https://www.oracle.com/linux/
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
İletişim:

Mesaj gönderen admin »

6. Vzlinux

Resim

Temel Özellikler: Konuk işletim sistemi, maskeleme komut dosyası ve centos dönüşüm kuru koşuları olarak çalışın
Desteklenen Mimariler: X86_64
Önerilen: Gelişmiş Kullanıcılar
Sanallaştırma için CentOS klonu olarak bilinen Vzlinux, Virtuzzo International GmbH tarafından geliştirilen OpenVZ teknolojisi için temel işletim sistemidir. Fiziksel sunucu sayısını azaltarak iş yüklerini pekiştirmeyi amaçlamaktadır.

VZLINUX, RHEL'in kaynak kodundan oluşturulan açık kaynaklı yazılımlar sunar ve üç önemli özelliğe sahiptir-Centos Dönüşüm kuru koşuları, anlık görüntü oluşturma ve rulo arkası ve gözetimsiz kitle dönüşümü.

Dahası, dağıtım fiziksel sunucular, sanal makineler ve kaplarda çalışacak şekilde optimize edilmiştir. Ayrıca VZ-Chameleon-Distro kodunu kullanarak sistemi CentOS veya RHEL olarak maskelemek için bir komut dosyası sunar.

https://vzlinux.org/
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
İletişim:

Mesaj gönderen admin »

7. Almalinux

Resim

Temel Özellikler: Üretim sınıfı bir platform, dönüşüm komut dosyası mevcut, sanal konuk yönetimi ve eklemeler
Desteklenen Mimariler: X86_64, ARM64, PPC64LE ve S390X
Önerilen: Önceki teknik deneyime sahip yeni başlayanlar
Almalinux, Cloudlinux, Inc. tarafından topluluk güdümlü bir dağıtım olarak geliştirilen açık kaynaklı bir dağıtımdır, kullanıcıların kendi başlarına geliştirip ayarlayabilmeleri için sürüm notlarını ve kaynak kodunu herkese açık olarak yayınlar.

Buna ek olarak, Almalinux, Centos Linux'un devamı olması amaçlanan bir Rhel çatalıdır. Distro, uzun vadeli stabiliteye sahip sağlam bir üretim sınıfı platformu olmaya odaklanıyor.

Resim

https://almalinux.org/

“GNU/Linux Dağıtımlar” sayfasına dön