[drm_kms_helper] *ERROR" Hata Demetlerinin Çözümünün Mint 19.3 ve Sonraki Sürümlerde Aşılması

Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Meslek: MADEN MÜHENDİSİ
Teşekkür etti: 123 kez

[drm_kms_helper] *ERROR" Hata Demetlerinin Çözümünün Mint 19.3 ve Sonraki Sürümlerde Aşılması

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Merhabalar

Bir kaç gün önce, 3 aylık Windows 7 Pro sistemini yıkıp yerine gıcır gıcır GNU-Linux Mint 19.3 MATE 1.22 x86 İşletim Sistemini kurdum.Buraya kadar herşey normal.....Sistemi kurulumdan (temiz kurulum) sonra ilk kez açmaya kalktığımda ise bana siyah ekran üzerinde şöyle hata demetleri gösterdi.

[drm:drm_atomic_helper_wait_for_flip_done [drm_kms_helper]] *ERROR* [CRTC:41 ipe B] flip_done timed out

[drm:drm_atomic_helper_wait_for_dependencies [drm_kms_helper]] *ERROR* [PLANE:35 lane B] flip_done timed out

Bu hata dan dolayı sistemin açılması toplamda 4,5 dk'yı buluyordu.Neredeyse Windows Vista bundan daha hızlı açılırdı herhalde.....Bu bir değil, iki değil uzayıp giden bir işkenceye döndü resmen....Yıkmaya kıyamadığım Ocak 2016 beri sistemde kurulu gıgı çıkmayan Linux Mint 17.3 LXDE x86 ondan(Mint 19.3) daha hızlı ve seri açılıyordu.

Ve şurada bir çözüm buldum (yabancı kaynak) ;

Kod: Tümünü seç

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=273797
Uygulama:

Adım 1 :

Bir terminal penceresi açıp, root haklarını geçici olarak üzerinize alın.

Adım 2 :

Root kullanıcı hakları ile açılmış terminal komut satırında şu dosyası metin editörü ile açın ve gerekli ortam değişkenini varsayılan değerle değiştirin.

xed admin:///etc/default/grub

Değiştirilecek satır.....

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="video=SVIDEO-1:d quiet splash"

Değişen satırı kayıt edin ve   sudo update-grub & reboot... zincirleme komut takımını girin
Not:

Orjinal satır değişkeni ; GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

Eğer bu işe yaramaz ise ki bende yaradı aşağıdakini de yapın.(Bu, temelde bozuk bir sürücünün Intel x86 Sürücü paketini kaldırmaya çalıştığı bir hatadır.)

Root hakları ile açılmış bir terminal ekranında;

sudo apt-get remove xserver-xorg-video-intel
ve yeniden başlatıp hatanın gidip gitmediğini gözleyin.

DRM : Direct Rendering Manager (TR: Doğrudan Oluşturma Yöneticisi)

Bu sorunun diğer bir nedeni yakın zamanda Linux Çekirdeğinin Upgrade (Yükseltilmesi) de olabilir.

SONUÇ:

Önceleri 4.5 dk açılan sistem şimdi 30 saniye'de açılıyor.
Verily We have granted thee a manifest Victory
Fetih Suresi - 1.Ayet

Etiketler:

“GNU/Linux Sorunlarınız & Sorularınız” sayfasına dön