RTX 3050 ve RTX 3050 Ti Performans Testi - 2021

Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Meslek: MADEN MÜHENDİSİ
Teşekkür etti: 120 kez

NVIDIA, mobil pazardaki çalışmalarına devam ediyor. Yeşil takım, RTX 20’nin aksine RTX 30 serisinde 3050 ve 3050 Ti modellerini sunmayı planlıyor. Testlerde ortaya çıkan RTX 3050 ve RTX 3050 Ti, GTX 1650 ve GTX 1660 Ti’a kıyasla önemli performans iyileştirmelerine sahip.

İki ekran kartı da özellikle orta seviye oyuncu dizüstü bilgisayarlar için oluşturulmuştur.

Amerikalı ekran kartı üreticisi NVIDIA, yakın zamanda iki ekran kartı tanıtmayı planlıyor. Belirtilene göre, NVIDIA RTX 3090 Ti'in iki farklı VRAM seçeneği ile gelecek.

Mobil RTX 3050 ve RTX 3050 Ti Performans Testi.....

8 nm üretim sürecinden geçen ekran kartları, NVIDIA’nın Ampere mimarisine sahip. Daha önce kullanılmamış GA107 GPU‘su ile gelen ekran kartları, RTX’in ilk giriş seviyesi modelleri olacak. Notebookcheck‘in sızdırdığı bilgilere göre RTX 3050 ve RTX 3050 Ti, sırasıyla 2048 ve 2560 CUDA çekirdeğine sahip.

Resim

Kartların kas güçlerine bakarsak RTX 3050 7.2 TFLOPS, RTX 3050 Ti ise 8.7 TFLOPS gücünde. Her iki ekran kartı da 3DMark Time Spy testinde muadillerine kıyasla geri kalıyor. Ancak RTX 3050 ve RTX 3050 Ti, DLSS ve RTX gibi önemli iki teknolojiyi destekliyor. RT ve tensor çekirdeklerine sahip kartlar, oyunlarda daha fazla fark yaratacaktır.

Resim

Kartların oyun performansına gelirsek, durumu daha net anlayabiliriz. DLSS ve RTX destekli Shadow of Tomb Raider oyununda yapılan testte RTX 3050 ve RTX 3050 Ti, sırasıyla ultra ayarlarda 69 ve 60 FPS veriyor. Tabloya göre RTX 3050 Ti, performans konusunda RTX 2060‘ı dahi geride bırakıyor. Yapılan oyun testinde DLSS ve RTX teknolojilerinin ne derece kullanıldığını ise bilmiyoruz.

Resim

Yaşanan stok sıkıntıları sebebiyle masaüstü bilgisayar toplamak oldukça zor bir hale geldi. Bu sebeple pek çok kullanıcı, dizüstü bilgisayar satın almaya karar verdi. RTX 3050 ve RTX 3050 Ti kartları da performans tarafında kullanıcıları memnun edeceğe benziyor. Özellikle de AMD Ryzen 5 5600H ve Intel Core i5-11400H gibi uygun fiyatlı işlemciler ile buluştuklarında.

Kaynak :

https://www.notebookcheck.com/Exklusive ... 417.0.html
Verily We have granted thee a manifest Victory
Fetih Suresi - 1.Ayet

Etiketler:
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
Meslek: Teknisyen
Teşekkür etti: 434 kez
İletişim:

3050ti işimizi görür belirli bir süre. Çok afaki bir kart değil fakat piyasaya göre güzel. Fiyat-performans için uygun.
Daha zeki olmanın tek yolu, daha zeki bir rakiple oynamaktır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

admin yazdı: 15 May 2023 13:25 3050ti işimizi görür belirli bir süre. Çok afaki bir kart değil fakat piyasaya göre güzel. Fiyat-performans için uygun.
Bazen iyisini alırsın, kötü çıkar.....Böylesini alırsın(orta halli;ne iyi,ne kötü) , iyi diye lanse edilen'den katbe kat performans gösterir.

Mesela bu kartın kaldırabileceği oyun sayısı ;

Resim

Sen de almış olduğun sistemin toplamda ne kadar oyuna yeteceğini bu yazılımla bulabilirsin.

NOT:

Göndermiş olduğun yada göndereceğin usb kargo'sunu aldığım anda sistemin vasat Windows İşletim Sistemini değiştireceğim.Bu itibarla (vesile ile) buradan tekrar teşekkürler ilgi ve alakan için.
Fetih Suresi - 1.Ayet
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
İletişim:

kontrol ettim abi seninkine yakın oyun çalıştırıyor. güzel yazılım.

bu arada henüz gönderemedim yarın inş. :) kusruma bakma. bu gece halledip yarın vereceğim. rica ediyorum. umarım iş görür.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

admin yazdı: 15 May 2023 19:23 kontrol ettim abi seninkine yakın oyun çalıştırıyor. güzel yazılım.

bu arada henüz gönderemedim yarın inş. :) kusruma bakma. bu gece halledip yarın vereceğim. rica ediyorum. umarım iş görür.
Yok kusura bakmıyorum, çünkü bir şekilde bana ulaşacağını biliyorum, ama bir hafta, ama bir ay, ama bir yıl, hatta abatıyorum 10 yıl da olur/olabilir.Rahat ol....Kafan ne zaman eserse....... o zaman gönder.....
Fetih Suresi - 1.Ayet
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
İletişim:

Dipnot : Kartlar da güç oranına göre değişkenlik gösteriyor. Dikkat etmek lazım. Bazı dizüstlerinde 75 wattlık bazılarında 60 watt bazılarında 90watt lık mevut. Watt oranı yüksekler daha güçlü. Satın alırken dikkat etmeli.

Resim

Resim

Bir diğer husus da adaptör. Adaptörün gücü yüksek olmalı. Mesela lenovo da gaming serisinde 135 watt olanlar hep şikayetçi, 170 watt adaptör ile daha verimli imiş. Cihazı daha rahat besliyor. Şey gibi düşünün amfi için güç kaynağı ne ise diz-üstü pc için de adaptör o. Amfi ler de güç kaynağı besleme iyi olursa , ses de bozulma ve güç kaybı daha az olur.

“Donanım Haberleri” sayfasına dön