C# ile yapılan Basit bir Md5 Şifreleme Uygulaması

Ekibimizin çalışmaları veya sizlerin sitemiz adına yaptığınız çalışmaların yer aldığı bölümümüz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
Mesajlar: 866
Kayıt: 28 Ağu 2022 04:38
Konum: Database
Meslek: Teknisyen
Teşekkür etti: 480 kez
Teşekkür edildi: 331 kez
İletişim:

C# ile yapılan Basit bir Md5 Şifreleme Uygulaması

Mesaj gönderen admin »

Merhaba ada sakinleri ;

Daha önceleri uğraştığım ve C# kullanarak kendi yaptığım basit bir uygulama. Muhtemelen bu uygulamayı geliştirip, bir kaç şifreleme yöntemi daha ekleyeceğim.

.net framework 4.0 yukarısı sistemlerde çalışmaktadır. Windows 10 ve üzeri sistemlerde direk çalışır. Windows 7 için framework 4.0 kurulması gereklidir.

Resim

Resim

Resim

İndirmek için :

Kod: Tümünü seç

https://www.mediafire.com/file/8bcekobvf87cram/MD5_Sifrele_v1.0.1.exe

Kod: Tümünü seç

https://www.upload.ee/files/15296951/MD5_Sifrele_v1.0.1.exe.html

Kod: Tümünü seç

https://filetransfer.io/data-package/AAbZWLY5#link

Virüstotal sonucu :

https://www.virustotal.com/gui/file/a1e ... ?nocache=1

Panda tarama sonucu :

Resim


MD5 Hash Kodu Nedir?

MD5, Message Digest Algorithm 5 kelimelerinin kısaltmasıyla isimlendirilmiş kriptografik özet fonksiyondur. Şifreleme algoritması değil hash üretme algoritmasıdır.

MD5 hash fonksiyonu, fonksiyonuna parametre olarak girilen verinin boyutundan bağımsız olarak, 128-bitlik özet bir değer üretir. Yani girilen verinin boyutu ne kadar uzun olursa olsun hep 128 bit (16 bayt) sayısal değer üretir. Oluşan MD5 hash değer 32 byte hexedecimal rakamlarla gösterilir. MD5 fonksiyonuna parametre olarak girilen değer 1 GigaByte boyutunda ISO dosyası da olsa veya 1 byte büyüklükte "A" karakteri de olsa MD5 sonucunda dönen değer 128Bit olacaktır.

128 bit (16 baytlık) MD5 hashleri yaygın olarak 32 adet hexadecimal sayı ile gösterilir. Md5 hash değeri: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F hex rakamlar kullanılarak 32 karakterden oluşan bir string ifadedir.

MD5 tek yönlü bir hashleme algoritmasıdır. Elimizde hashlenmiş bir MD5 verisi ile gerçek değere ulaşmak mümkün değildir. Sadece bazı md5 veritabanlarından karşılaştırılarak karşılığı bulunabilir. Yani encode (kodlama) edilmiş bir md5 değeri decode (kod çözme) edemezsiniz.

MD5 Hash Kodu Ne İşe Yarar, MD5 Nerelerde Kullanılır?

Verinin elektronik ortamda transferinde doğruluk kontrolü :

Örneğin indirdiğiniz bazı ISO dosyalarının yanında uzantısı .md5sum olan dosyalar bulunur. Bu değer dosyayı indirdikten sonra MD5 kontrolu (MD5 Checksum) yapan bir uygulama ile ISO dosyanızın indirilirken bozulup bozulmadığını kontrol edebilirsiniz. MD5 kontrolu yapan programdan elde ettiğiniz MD5 hash değeri ile dosyanın yanında gelen değer birbirine eşit ise dosyayı doğru sorunsuz indirmişsiniz demektir.

Online MD5 Hash Kodu Oluşturma

Şifrelerin hashlenerek saklanması :

Veritabanı programcılığında kullanıcı şifreleri açık olarak olduğu gibi kaydedilmezler (veritabanının başkasının eline geçmesine karşı önlem olarak). Bunun yerine MD5 gibi fonksiyondan geçirilerek oluşan MD5 değeri şifre olarak kaydedilir. Kullanıcı girişi yapılırken de kullanıcı adı veritabanından bulunur girdiği şifre MD5 fonksiyonundan geçirilip kullanıcınin veritabanındaki MD5 şifre değeri ile karşılaştırılır. Eğer eşit ise kullanıcı doğru şifreyi girmiş demektir.
Kullanıcı adı ve şifreleri tuttuğunuz tablo başkasının eline geçse dahi veritabanını sahibi de dahil olmak üzere hiç kimse kullanıcının gerçek şifresini elde edemez.
Bir belgenin değiştirilip değiştirilmediğini tespit etmek:
Bir bilgeyi MD5 fonksiyonundan geçirip değeri (veritabanına) kaydedilir. Daha sonra bu belge tekrar MD5 fonksiyonundan geçirip oluşan değer ile sizin kaydettiğiniz değer karşılaştırılır. Eğer değerler eşit ise belge üzerinde değişiklik yapılmamıştır. Değerler farklı ise belge değiştirilmiş demektir.
Daha zeki olmanın tek yolu, daha zeki bir rakiple oynamaktır.

Etiketler:
Cevapla

“Yazılım Çalışmalarımız” sayfasına dön