WordPress Kurulum Nasıl Yapılır? (XAMPP Localhost İle)

Wordpress hakkında makale, doküman, eklenti ve örneklerin yer aldığı bölümümüz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 592
Kayıt: 30 Ağu 2022 21:59
Konum: BERTUNA/Orion Takım Yıldızı
Meslek: MADEN MÜHENDİSİ
Teşekkür etti: 125 kez
Teşekkür edildi: 431 kez

WordPress Kurulum Nasıl Yapılır? (XAMPP Localhost İle)

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Xampp ile Localhost Wordpress Kurulum Rehberi


Localhost üzerinden kurulumu yapılan bir wordpress sitesi çoğunlukla geliştirme amaçlı kullanılmaktadır.Bilgisayarda Localhost kullanımında en stabil ve en sağlıklı çalışan Windows uygulaması Xampp’tır.

Son derece basit arayüze sahip ve pratik bir kullanımı ile Xampp, sadece sunucunuz üzerinden çalışır ve ziyaretçilerle bağlantısını engeller. Bu sayede Hosting veya sunucu kullanır gibi web sitelerinizi geliştirebilirsiniz.


Neden LocalHost WordPress Kurulumuna İhtiyaç Duyulur?


Yerel (localhost) olarak barındırılan WordPress sitesi sadece sizin tarafınızdan görünür. Ayrıca yeni özellikleri test edebilir, deneme yanılma yöntemlerini burada görebilirsiniz. Diğer bir avantajı ise sunucuda yapılan işlemlere göre localhost çok daha hızlı işlemler yapabilirsiniz.

Localhost Kullanmanın En Önemli Avantajları

Tema Oluşturma ve Geliştirme:

WordPress için mevcut temaları düzenleyebilir, yeni temalar hazırlayabilirsiniz. Localhost bu işlemde büyük kolaylık sağlayacaktır.

Eklenti Oluşturma ve Geliştirme:

Eklentilerde yazılımsal müdahaleler, eklenti geliştirmeleri ve yeni eklenti oluşturmak için kullanmanızda avantaj sağlayacaktır.

Toplu İşlemler:

Örneğin; /uploads/ klasöründe resimleri toplu olarak sıkıştırma, boyutlandırma gibi işlemleri toplu olarak yapabilirsiniz. Veya css dosyalarında gereksiz kodları temizleyebilirsiniz. Tüm tema ve eklenti dosyalarında toplu olarak bir satır kodu arayabilir ve düzenlemeler yapabilirsiniz.

Hata Ayıklamaları ve Gerekli Testler:

Sunucuda olan bir sitenizi hatalarını ve sorunlarını çözmek için localhost kullanabilirsiniz. Sitenize bulaşan virüslerin daha fazla soruna ve yayılmayasına karşın yerel sunucunuza alarak gerekli temizlikleri sağlayabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yerel sunucunuzda yapabilmek için Windows veya mac uygulamaya ihtiyacınız olacaktır.Localhost Hakkında – XAMPP Nedir?


Eğer localhost üzerinde WordPress kurulumu yapmak istiyorsanız bazı ek sistemlere ihtiyacınız olacaktır. Web Sunucu yazılımı Apache, Perl, PHP gibi programlama dilleri ve MYSQL veritabanı yönetim sistemi. Tüm bunları tek tek yüklemek, kurmak ve yönetmek oldukça zahmetlidir.

Xampp, Wampserver gibi uygulamalar ile Apache, Perl, PHP, Mysql gibi tüm sunucu bileşenlerini tek bir uygulama ile bilgisayarınızda kullanılabilir hale getirir. Kurulumu oldukça hızlı ve kolaydır.

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması, büyük topluluklar tarafından sürekli geliştirilmesi, güncellenmesi en büyük avantajlarındandır.


Xampp Alternatifleri Nelerdir?


Wamp Server:

Windows işletim sistemli olan Wamp Server, Bilgisayarınızı Yerel sunucuya dönüştürmek için kullanışlı bir alternatif olabilir. Xampp ve diğer alternatifler gibi Apache, SSL, MySQL ve Php gibi sistemleri bilgisayarınızda tek parça halinde kullanmanıza olanak sağlar.

Lamp Server:

Linux işletim sistemi için tasarlanan Lamp Server, en etkili Xampp alternatiflerinden biri olabilir. Xampp gibi birden çok açık kaynağın birleşiminden oluşmaktadır.


XAMPP ile Localhost Kurulumu ve Sonrasında WordPress Kurulumu


Xampp kurulumu nasıl yapılır, Xampp ile WordPress kurulumu nasıl gerçekleşir tüm detayları yazının devamında bulabilirsiniz. Windows, Mac ve Linux gibi tüm işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Xampp Kurulum Aşamaları

Öncelikle Apache Friends sitesine geçiş yapıp işletim sisteminize uygun olanı seçip indirebilirsiniz. Diğer sürümler seçeneğine tıklayarak en çok kullanılan sürümleride görüntüleyebilirsiniz.

Resim
Apache Friends : https://www.apachefriends.org/tr/

İndirdiğiniz .exe dosyasını yönetici olarak çalıştır seçeneği ile kurulumu başlatalım.

İlk ekranda Next seçeneğine tıklayın. Ardından kurulacak bileşenleri gösterecektir. Yine next seçeneğine tıklayarak devam edebilirsiniz. Sonraki aşamalarıda next diyerek geçtikten sonra kurulum ekranı gelecek ve bir süre sonra kurulum gerçekleşecektir. Kurulum Bittikten sonra Güvenlik Duvarı sizden izin isteyecektir. Erişime izin ver diyerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Kurulan Xampp programını açtıktan sonra Apache ve MySQL için start butonuna basmanız gerekir.


Resim

Bundan sonra Localhost’unuzu kullanmaya başlayabilir, yerel sunucunuzun tadını çıkarabilirsiniz.

WordPress kurulumuna başlamadan önce bir database oluşturmamız gerekecek. Bunun için tarayıcınızın Url arama kısmına localhost yazın ve adrese gidin. Apache Friends ekranı açılacaktır. Sağ üst köşede PhpMyAdmin seçeneğine tıklayın.

Açılan ekranda Database (Veritabanları) seçeneğine tıklayıp yeni oluşturacağınız veritabanı için Türkçe karakterler olmadan kısa bir isim verin. Ardından oluştur butonuna tıklayın.


Resim

Daha sonra xampp kurulu olan diskinize gelip xampp sonrasında htdocs klasörünün içerisine girin. Burada yeni bir klasör oluşturmanız gerekecek. Projelerinizin daha sonra karışmaması için veritabanına verdiğiniz ismi kullanabilirsiniz.

Bundan sonraki süreçte standart localhost wordpress kurulumu yapılacaktır.


Resim

Xampp Kurulum Sonrası WordPress Yükleme

Bu adresten WordPress.org adresine girmeniz ve WordPress güncel sürümü indirmeniz gerekecek.İndirdiğiniz dosyaları xampp/htdocs/ içerinde ki isimlendirdiğiniz klasörün içerisine kopyalayın.

Tarayıcı url kısmına

Kod: Tümünü seç

localhost/klasör-ismi
şeklinde giriş sağlayarak WordPress kurulum adımlarında ilerleyebilirsiniz.

WordPress güncel sürümü : https://tr.wordpress.org/download/


Kurulum Sonrası Yapabilecekleriniz....


Yazının başında da anlatıldığı gibi Tema, eklenti Oluşturma ve Geliştirme, Toplu İşlemler, Hata ayıklamaları ve sorun giderme gibi bir çok çalışma yapabilirsiniz.

Yeni projeler oluşturmak, projelerinizi geliştirmek ve bir sorunun cevabını bulmak istediğinizde WordPress Destek forumundan faydalanabilirsiniz.


WordPress Destek forumu : https://wordpress.com/tr/forums/forum/destek/

Kaynak Site :

Kod: Tümünü seç

https://barisdayak.com
Verily We have granted thee a manifest Victory
Fetih Suresi - 1.Ayet

Etiketler:
Cevapla

“Wordpress” sayfasına dön