Oyun Türlerine Göre İdeal FPS Değerleri

Bilgisayar oyunları hakkında bilgiler ve tartışmaların yer aldığı bölümümüz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 515
Kayıt: 30 Ağu 2022 21:59
Konum: BERTUNA/Orion Takım Yıldızı
Meslek: MADEN MÜHENDİSİ
Teşekkür etti: 111 kez
Teşekkür edildi: 394 kez

Benim için kabul edilebilir FPS hızı nedir?

Oyun oynamak için kabul edilebilir bir FPS oranı nedir? O zaman bu makale bilginizi arttırmanıza yardımcı olacak! Size, Saniyedeki Kare hızınızı etkileyebilecek olan tüm elemanların bir listesini verecektir. Üstelik, yazıyı okuduktan sonra, gereksiz yere harcamalarınızı eklemeden sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

Kabul edilebilir FPS'ye karar verirken dikkate alınması gereken faktörler

Oyun türü

FPS hızınızla ilgili gerçekten bir karar vermeden önce, göz önünde bulundurmanız gereken çok sayıda faktör vardır. Bunlardan biri de oynamayı düşündüğünüz oyun türüdür. Her oyun belirli bir yapılandırma üzerinde çalışmak üzere geliştirilmiştir. Bu nedenle, bunu önceden kontrol etmeniz gerekir.

Oyunun hızı

Oyunun hızı veya hızı da kabul edilebilir FPS'ye karar verirken bir referans noktası olabilir. Oyun ne kadar hızlı olursa, ihtiyaç duyacağınız saniye başına daha yüksek kare sayısı elde edilir. Bu önemlidir, böylece oyun deneyiminin hız yönüne ayak uydurabilirsiniz.

Monitörün yenileme hızı

Dikkate alınacak son faktör, bu durumda, monitörünüzün özellikleridir. Başka bir deyişle, monitörünüzün yenileme hızı, kabul edilebilir FPS hızıyla doğrudan bir bağlantıya sahip olacaktır. Örneğin, 60Hz'lik bir monitör saniyede yalnızca 60 görüntü döndürür. Oysa 120Hz'lik bir monitör her saniyede 120 görüntü verebilir. Dolayısıyla, en iyi CPU modeline sahip olsanız bile, çalışmayabilir!

FPS oranını etkileyen şeyler

Sistem Donanımı

Eski bir CPU kullanarak hızlı bir tempoda oynuyorsanız, FPS oranınızı etkileyebilir. Bu nedenle, donanımınızın özellikleri GPU kadar önemlidir.

Grafik ve Çözünürlük

Ne zaman yüksek çözünürlüğe odaklanan bir yapılandırmayı tercih ederseniz. FPS oranı otomatik olarak düşer. Çünkü kaynaklarınız yüksek görsel kalite gereksinimini kolaylaştırmak için kullanılıyor.

Kod optimizasyonu ve geliştirme

Her geçen yıl oyunların gelişim ve optimizasyon süreci değişiyor. Bu nedenle, şu anki nesil PC'nizde eski bir oyun oynamaya çalışırsanız, saniyede daha yüksek bir kare hızına sahip olmayabilirsiniz.

Tutarlı FPS'nin önemi

Yüksek dalgalanmayı önlemek için

Neredeyse her oyun meraklısı, sürekli bir FPS'nin dalgalı olandan daha iyi olduğunu önerecektir. Bunun nedeni, oyun oynarken bir sorun yaratabilecek hızdaki ani düşüşlerle başa çıkmanıza izin vermesidir. Bunun için, değişken bir 50-60 FPS yerine 30 FPS hızını tercih etmek gerekir.

Duruma dayalı bir düşüş ile başa çıkmak

Birçoğunuz FPS’de yer veya duruma bağlı düşüşler fark etmiş olabilirsiniz. Başka bir deyişle, belirli bir yöne baktığınızda veya benzer bir durumdan geçtiğinde, oyunun hızında ani bir düşüş olur. Bu, sabit bir FPS'ye sahip olduğunuzdan emin olarak da azaltılabilir.

Oyunlar için ideal FPS hızı

Yarış oyunları

Yarış oyunları oynamayı seviyorsanız, sizin için kabul edilebilir hız 30 FPS olabilir. Bu, ana donanım ve grafik kartı kullanılarak kolayca başarılabilir.

Birinci şahıs atıcılar için

Çok oyunculu bir oyun olması durumunda, kabul edilebilir FPS saniyede yaklaşık 60 kare olacaktır. Oysa, tek oyunculu bir oyun için aynı 50 FPS civarında olabilir.

Üçüncü şahıs oyunları için

Üçüncü şahıs bir oyunun tam kapasite ile keyfini çıkarmak için, size 45 FPS hız veren ayarları tercih edebilirsiniz. Genel olarak, oyuncuların bu yazının sonunda ölçebilecekleri tek şey, bir oyunun tadını çıkarmak için birinci sınıf sistemlere veya yazılımlara yatırım yapmaları gerekmemesidir!

Kaynak :PCGamer.com
Verily We have granted thee a manifest Victory
Fetih Suresi - 1.Ayet

Etiketler:
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
Mesajlar: 763
Kayıt: 28 Ağu 2022 04:38
Konum: Database
Meslek: Teknisyen
Teşekkür etti: 417 kez
Teşekkür edildi: 284 kez
İletişim:

Eline sağlık çok güzel hazırlanmış.
Daha zeki olmanın tek yolu, daha zeki bir rakiple oynamaktır.
Cevapla

“Oyun Genel” sayfasına dön