Meta tag nedir ? Meta tag'lar ne işe yarar ?

Webmaster&Web tasarımcılar için genel makale ve dokümanların yer aldığı bölümümüz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 364
Kayıt: 28 Ağu 2022 04:38
Konum: Database
Meslek: Teknisyen
Teşekkür etti: 101 kez
Teşekkür edildi: 99 kez
İletişim:

Meta tag’lar : HTML kodunuzun HEAD bölümüne yerleştirilmiş bilgi etiketleridir. Arama motorlarına site ve içeriği hakkında bilgi sunar.

Örnek : index.html dosyanız var , onun içerisinde <head> </head> arasına, genellikle en üst sıraya yerleştirilir.

Her ne kadar günümüzdeki arama motorlarının çoğu meta tag’lardaki bilgileri dikkate almayıp site içeriğini kendi tekniklerine göre indeksleseler de hala bu tag’lardan bazılarına kısmi destek verebiliyorlar. Arama motorlarının özellikleri için web içerisinde aramalar yapabilirsiniz. Sitenizin bu arama motorlarınca doğru bir şekilde gösterimi için bazı Meta tag’ları kullanmakta fayda var. Burada sıklıkla kullanılan meta tag’ları açıklamaya ve onları site kodu içerisine nasıl yerleştirebileceğinizi açıklamaya çalışacağım.

Title

Aslında bu bir meta tag değil. Ama arama motorlarında sitenizin görünüşü ile ilgili olması yanı sıra tarayıcıların buraya yerleştireceğiniz ifadeyi pencerenin başlığında ve sayfa sık kullanılanlara eklenmek istenildiğinde kullanmaları nedeni ile önemli. Gerçekte bir HTML kodu olan <TITLE> ve </TITLE> etiketleri arasına sayfa başlığınız açıklayıcı biçimde yazmanız gerekiyor. Bu kodu ayrıca oluşturmanıza gerek yok, zaten her sayfada bulunuyor.

Description

Kod: Tümünü seç

<meta name="description" content="XYZ" />
Adından da anlaşılacağı üzere site içeriğinin tanımı için kullanılıyor. XYZ yerine sitenizin tanımını yerleştiriyorsunuz. Güncel arama motorları hala bu kısmı gözden geçiriyorlar. Bir cümle ile siteden bahsedebilirsiniz. Örneğin; “Blog’a yeni başlayanlara amatör ruhu ile destek ”. Tanım kısmı, Google da dahil olmak üzere, bir çok arama motoru tarafından destekleniyor ve sitenizin arama sonuçları içinde düzgün bir şekilde sergilenmesi için kullanılıyor.

Keywords

Kod: Tümünü seç

<meta name="keywords" content="kelime X, kelime Y, kelime Z" />
Bu da site indekslenirken hangi anahtar kelimelerin kullanılabileceğini belirtmek için kullanılıyor ama tahmin edersiniz ki Google, Yahoo! ve MSN gibi büyük arama motorları bu kısımla pek ilgilenmiyorlar. Anahtar kelimeleri “kelime X” şeklindeki ifadeler yerine virgülle ayırarak yazmak gerekiyor.

Robots

Kod: Tümünü seç

<meta name="robots" content="index,follow" />
Bu tag, arama motorlarına site içeriği ile karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğini anlatıyor. Virgülün solundaki ifade sayfanın indekslenip indekslenmeyeceğine karar verilmesini sağlarken, sağındaki ifade sayfadaki linklerin takip edilip edilmeyeceğini belirtiyor. İndeksleme için seçenekler index (indeksle) ve noindex (indeksleme). Linklerin izinin sürülmesi ile ilgili seçenekler de follow (takip et), nofollow (takip etme) şeklinde. Bu tag özellikle indekslenmesini istemediğiniz bir sayfa varsa önem kazanıyor, çünkü robotlar sadece noindex değerini dikkate alıyorlar ve bu değer yoksa öntanımlı olarak siteyi indeksleyip linkleri de takip ediyorlar. Web sitenizdeki bir sayfanın indekslenmesini istemiyorsanız o sayfaya:

Kod: Tümünü seç

<meta name="robots" content="noindex,nofollow" />
Şeklinde bir tag yerleştirmeniz bunu sağlayabiliyor. Seçeneklerden sadece birer tanesi kullanılabiliyor.

Örneğin;

Kod: Tümünü seç

<meta name="robots" content="index,noindex,follow, nofollow" />
dikkate alınmıyor. Bu kodun alternatifi ise robots.txt dosyası kullanmaktır, detaylı bilgiye arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Content-Type

Kod: Tümünü seç

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
Bu tag önemli. Bu tag girilmezse öntanımlı olarak site içeriği ISO-8859-1 gibi düşünülüyor. Muhtemelen Türkçe bir içeriğiniz olacağına göre bunu UTF-8 olarak almak en iyisi.

MSSmarttagsPreventParsing

Kod: Tümünü seç

<meta name="MSSmarttagsPreventParsin g" content="true" />
Microsoft tabanlı programların siteyi indekslerken akıllı tag’lar oluşturmalarını engellemek için konuluyor. Gerçi Microsoft’a göre bu proje sonlandırıldı ama yine de bu tag bazı sitelerde (örneğin; Blogger ile hayat bulan tüm bloglar) öntanımlı olarak bulunuyor.
Generator

Kod: Tümünü seç

<meta name="generator" content="Blogger" />
Site içeriğinin (HTML kodunun) hangi yazılım ile oluşturulduğu hakkında bilgi veriyor. Bu yazılımların popülerliği hakkında pazar araştırması oluşturmak için ortaya çıkarıldığı düşünülüyor Blogger’da öntanımlı meta bilgisi içerisinde MSSmarttagsPreventParsing ile birlikte mutlaka bulunuyor.

Refresh

Kod: Tümünü seç

<meta name="refresh" content="X" />
Bu tag’da bulunduğu sayfanın “X” saniyede tarayıcı tarafından yenilenmesini sağlıyor. Eğer saniye ifadesinin yanında bir url verilirse bu kez tarayıcı belirtilen saniye sonunda sayfayı o url’ye yönlendiriyor. Örneğin;

Kod: Tümünü seç

<meta name="refresh" content="X;URL=http://www.site-adi.org/sayfa.html" />
Eğer url yönlendirmeyecekseniz ya da at yaırşı veya borsa bilgileri gibi içerik sunmayacaksanız blogunuzda buna ihtiyacınız olmayacaktır. Sonuçta 30 saniyede bir gönderi yollayacak değilsiniz.

Tag oluşturmak için web’de çeşitli kaynaklar mevcut.

Örneğin; PageRank.net sitesinin Meta Tag Generator‘u bu konuda iyi bir alternatif. Bu adreste sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz tag’leri (title, description, keywords tag’larını mutlaka oluşturun. İhtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız robots tag’ına da yer verebilirsiniz) oluşturduktan sonra site kodunuz içinde <HEAD> şeklindeki ifadeyi arayın ve tag kodlarını altına yapıştırın. Tag kodları <HEAD> ve </HEAD> arasında olmalıdır. Eğer kodları <HEAD> etiketinin hemen altına eklerseniz bunu garantiye alabilirsiniz.

Yazılım Adası Forum Sayfasının Meta Tag'ları

Kod: Tümünü seç

<head>
<script> if (localStorage.user_colour_selection === "dark") { document.getElementsByTagName('html')[0].classList.add('fd_dark'); }</script>	
<meta charset="utf-8" />
<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge">
<meta name="keywords" content="Yazilimadasi,Yazilimadasi.com,Yazılım,C,Cprogramlama,Programlama,Eğitimler,C++,C#,Java,Python,Php,Html5,HTML, CSS, JavaScript,Coders,Spycoders,Programmers">
<meta name="description" content="Yazılımadası,Yazilimadasi.com,Yazılım,Programlama,%100 bilgisayar güvenliği,Coders,Software,Yazılım geliştirme,Sistem programlama,Linux,Sysadmin" />
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1" />
<meta property="og:locale" content="tr_TR" />
<meta name="content-language" content="tr" />
Daha zeki olmanın tek yolu, daha zeki bir rakiple oynamaktır.

Etiketler:
Cevapla

“Genel” sayfasına dön