(Trojan)Truva atı virüsü nedir? Trojan türleri ve temizleme yöntemleri nelerdir ?

Trojanlar, virüsler ve solucanlar hakkında her türü bilgiyi, makaleyi ve dokümanı bulabileceğiniz bölümümüz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
Mesajlar: 866
Kayıt: 28 Ağu 2022 04:38
Konum: Database
Meslek: Teknisyen
Teşekkür etti: 480 kez
Teşekkür edildi: 331 kez
İletişim:

Sıcak! (Trojan)Truva atı virüsü nedir? Trojan türleri ve temizleme yöntemleri nelerdir ?

Mesaj gönderen admin »

Resim

Truva Atı nedir ?

“Truva atı” ifadesi ile ilgili çoğumuzun bir kulak aşinalığı vardır. Bu durumu kısaca hatırlayalım. Truva atı ismi Truva şehrinin kaybedilmesine yol açan Truva atı olayı ile eski Yunan hikâyesinden gelmektedir. Söz konusu bilgisayarınız olduğunda da Truva atı virüsü de bu olaya benzer şekilde çalışmaktadır. İlk görünüşte zararsız olan programların içinde saklanır veya onu indirmeniz için sizi aldatmaya çalışır. Bu isim ilk olarak 1974 yılında bilgisayarların tehlikeye girebileceği varsayılan yollar üzerine yorumların bulunduğu bir ABD Hava Kuvvetleri raporunda kullanılmış

Bazen insanların “Truva virüsü” veya “Truva atı virüsü” gibi ifadelerden bahsettiklerini duyarsınız, fakat bunlar biraz yanıltıcı olabilir. Bunun asıl nedeni, Truva atlarının virüslerin aksine kendi kendine çoğalmamasıdır. Bunun yerine Truva atları, yararlı bir yazılım veya içerik gibi davranarak yayılsalar da gizli bir şekilde zararlı talimatlar içerir. “Truva atı" nı korsanlarının çeşitli tehditler ve istekler için kullandıkları zararlı yazılım dağıtımını kapsayan bir kapsayıcı terim olarak düşünmek çok daha faydalı olacaktır.

Daha kısa bir anlatım ile ;

Truva atı olarak bildiğimiz trojan bir tür zararlı yazılımdır. Truva atı virüsü sisteme yerleşerek amacı doğrultusunda hareket eder. Trojan virüs sisteme yerleştiğinde yararlı bir yazılım gibi görünür ve arka planda bilgisayarı ve bağlantılarını ele geçirme amacı taşır.

Truva ATI(Trojan) Sisteminize Nasıl Bulaşır?

Trojan nasıl bulaşır bunu bilirseniz sistem korumasını aktifleştirebilirsiniz. Destek yazılımlarla trojan bulaşma riskini önleyebilirsiniz. Trojan sayısız bulaşma yöntemi ile cihazınıza ve sisteminize sızabilir. Örnek ;

-Güvensiz bir alandan dosya ,fotoğraf ve eklenti indirmek
-Dosya yüklemek
-Çoğunluk yapımcısı güvenilir olamayan ve sisteminize yüklediğiniz uygulamalar ile
-Ücretsiz ve online indirme sitelerinde bulunan dosya, film, video, ses dosyası indirmek

ayrıca son zamanlarda ;

Truva atları sosyal mühendislik teknikleri kullanarak kullanıcıları kandırmaya çalışırlar. Kullanıcıların ve özellikle işletmelerin bu tekniklerin farkına varabilmeleri için hem uyanık hem de en güncel tehditlerden haberdar olmaları gerekir.

Truva ATI(Trojan) Sisteminizden Nasıl Arındırılır?

Bu virüsleri cihazınızdan temizlemek için en etkili yöntem Anti virüs programları kullanmak ve bu iş için özel olarak tasarlanan programları yüklemektir. Bu programlar oldukça pratik ve basittir. Trojan virüsü temizleme işlemi için “Trojen Remover” adlı programıda kullanabilirsiniz. Bu programlar sisteminizdeki zararlı yazılımları ve dosyaları bularak temizler.

Daha ayrıntılı Bilgiler ;

Kod: Tümünü seç

https://www.kaspersky.com.tr/resource-center/threats/trojans

Kod: Tümünü seç

https://bitdefender.com.tr/trojan-nedir/

Kod: Tümünü seç

https://www.eset.com/tr/trojan-horse/
Daha zeki olmanın tek yolu, daha zeki bir rakiple oynamaktır.

Etiketler:
Cevapla

“Trojanlar/Virusler/Solucanlar” sayfasına dön