Lenovo IdeaPad Gaming 3 Dizüstü Bilgisayar Ram,SSD Yükseltme ve Temizlik,Bakım İşlemleri

Dizüstü Bilgisayar Tanıtımları , Dizüstü Bilgisayar Kullanım İpuçları , Kıyaslamalar
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
Meslek: Teknisyen
Teşekkür etti: 456 kez
İletişim:

Çözüldü Lenovo IdeaPad Gaming 3 Dizüstü Bilgisayar Ram,SSD Yükseltme ve Temizlik,Bakım İşlemleri

Mesaj gönderen admin »

Resim
Selamlar;

Sonunda lenovo dizüstümü dikkatlice açtım. Temizlik ve bakımını yaptım. Ayrıca nihayet 16 gb ram eklemesini yapabildim. SSD'yi ise yine takamadım. Kutu içerisinde vidası çıkmadı. Maalesef ki lenovo da vida ve somunu vermemiş. Kaldı ki sata ssd/hdd takmak için koca aparat ve vidalar vermişlerdi. SSD'yi es geçmişler. Sağlık olsun.

Kendi imkanlarımla taktım fakat içime sinmedi geri çıkardım. Ne olur ne olmaz. Fotolarda görürsünüz bir şekilde elimde ki malzemeler ile takabildim. Riske girmek istemedim.

İnternette 70 - 80 tl ye buldum onu artık alınca 6 ay sonra takarım. Zırt pırt kasayı açmaya gerek yok. Çok zor açılmadı ama açarken kasa kenarı tırnakları kırma ihtimali var.

Temizlik de iyi oldu. Ayrıca 16 GB ram eklemesiyle sistem dual channel çalışmaya başladı. Oyunlarda FPS de arttı. Kesinlikle single ram kullanmamak gerek. Yükseltme imkanı yok ise 2x8 GB tek 16b a göre avantajlı olarak da kullanılır.

Cihazın iç yapısından Fotoğraflar ;

Resim
SSD arka yüz

Resim
SSD ön yüz

Resim
batarya

Resim
Cihazın ilk açılışı

Resim
ram ve ssd montajı

Resim
Tüm işlemlerden önce batarya soketi çıkartılmalı

Resim
Ram arka yüz

Resim
Ram ön yüz

Resim
Sol fan

Resim
Sağ Fan

Resim
512 GB Samsung Oem SSD - 2242 yuvada

Resim
SSD yi el ile ve kendi bulduğum plastik yuva parçası ile oturtuşum

Resim
Temizlik sonrası hali

FPS farklarını ayrı konuda açıcam.
Daha zeki olmanın tek yolu, daha zeki bir rakiple oynamaktır.
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
İletişim:

Re: Lenovo IdeaPad Gaming 3 Dizüstü Bilgisayar Ram,SSD Yükseltme ve Temizlik,Bakım İşlemleri

Mesaj gönderen admin »

Sistemden görüntüler ;

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
İletişim:

Re: Lenovo IdeaPad Gaming 3 Dizüstü Bilgisayar Ram,SSD Yükseltme ve Temizlik,Bakım İşlemleri

Mesaj gönderen admin »

Aida ile yapılan test görüntüleri ;

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Meslek: MADEN MÜHENDİSİ
Teşekkür etti: 123 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Öncelikle darısı başıma ve hayırlı olsun yeni donanım parçaların (ram/SSD) ....

ama (ama'sı var bana göre)

Ram kapasiten 16GB'tan 32GB'a çıktığından , artık Windows'un önerdiği "Takas Dosyası" özelliği kullanmak zorunda değilsin.

Neden?

Ekran görüntüsüne bak....
Resim
Windows görev yöneticisi yazılımında, sağ bölmede bulunan "Tamamlanan" ifadesi, senin SSD diskin üzerinde Windows tarafından oluşturulan "Takas Dosyasının" ta kendisidir.Yazık günah kardeş 6GB'lık alanı Windows SSD üzerinde ayırıp sürekli NADH manyetik hücrelerine yazıp siliyor, yazıp siliyor.Bu durum hücrelerin yıpranması yani %sağlık düşmesi şeklinde kendini gösteriyor.

Çözüm gayet basit....Windows ayarların takas dosyası oluşturma işlevini devredışı bırak , bu durum'da Windows sana bir uyarı mesajı gösterecek ama görardı et mesajı....

Sistemi yeniden başlattığında, Windows takas oluşturma işlemini 32GB'lık ram blokları üzerinden yapacak,ram modülleri hala en hızlı bileşenler, dolasıyla hızın birşey kaybetmeyecek aksine hızına hız katacaksın.

Örnek ekran görüntüsü (bana ait olan donanım) :
Resim
Resim
Gördüğün gibi eğer ram miktarı 16GB ve üstü ise, SSD üzerinde Takas dosyası ve SWAP (Değiş tokuş) dosyası kullanmak gereksizdir hatta SSD'i bile katletmektir.Ben bunun farkına çok geç vardım ama sağlıktan giden gitti, sağlık olsun...Bari sen yeni diskinde ve şimdi ki SSD diskinde bu ölümcül hatayı yapma...

Takas dosyası ve Swap dosyası sadece mekanik diskler için oluşturulmuş 25 yıılık eski bir teknoloji....
Verily We have granted thee a manifest Victory
Fetih Suresi - 1.Ayet

“Dizüstü & Laptop Bilgisayarlar” sayfasına dön