Fransa'daki protestolar

Güncel & Gündemdeki konularla ilgili sohbet edeceğimiz bölümümüz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 587
Kayıt: 30 Ağu 2022 21:59
Konum: BERTUNA/Orion Takım Yıldızı
Meslek: MADEN MÜHENDİSİ
Teşekkür etti: 124 kez
Teşekkür edildi: 428 kez

Fransa'daki protestolar

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Fransa'daki protestolar: 17 yaşındaki Nahel M.'nin cenazesi defnedildi, Macron Almanya ziyaretini iptal etti

Resim

Paris'in Nanterre banliyösünde polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle vurularak öldürülen 17 yaşındaki Nahel M.'in cenazesi Cumartesi günü toprağa verildi. Gencin polis tarafından öldürülmesiyle başlayan, yağma olaylarının meydana geldiği protestoların devam edeceğine dair endişeler sürüyor.

Salı günü yol kontrolünde durmayı reddetmesi üzerine polis tarafından öldürülen 17 yaşındaki Nahel M'nin cenaze töreni Nanterre'de düzenlendi.

Paris’in banliyösündeki bir camide yapılan törenin ardından naaşı yerel mezarlığa götürüldü. Törenin ardından toplanan kalabalıktan "Allahu ekber" ve "Nahel için adalet" seslerinin yükseldiği bildiriliyor. Aile, medyanın cenaze törenini takip etmemesini istedi.

Cenaze töreninden sonra hem Nanterre'de hem de ülke genelinde daha fazla şiddet olayları yaşanacağına dair endişeler var. Cuma geceki ciddi şiddet ve yağma olaylarının ardından Marsilya'ya ekstra polis gönderildi.

Cuma gecesi Fransa genelinde 230'dan fazla bina - polis karakolları ve belediye binaları dahil - hasar gördü ve 1.300 araç yakıldı.

Paris’te yerel saatle 21:00’den sonra tüm otobüs ve tramvayların durdurulacağı açıklandı.

Fransa'nın en büyük ikinci şehri olan ve birçok Kuzey Afrika kökenli kişiye ev sahipliği yapan Marsilya şehrinde Cumartesi yerel saatle 19:00'dan sonra tüm toplu taşıma iptal edildi. Onur Yürüyüşü de dahil olmak üzere tüm kamuya açık etkinlikler de iptal edildi.

Fransa’nın genelinde de büyük etkinlikler iptal edildi.

Protestoların başlangıcından beri 200'den fazla polis yaralandı.

Macron, Almanya'ya yapacağı devlet ziyaretini iptal etti

Resim

Macron, 2-4 Temmuz arasında Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in daveti üzerine Almanya'ya yapmayı planladığı ziyareti iptal etti.

Steinmeier'in ofisinden yapılan açıklamaya göre bu, bir Fransız Cumhurbaşkanı'nın 23 yıldır Almanya'ya yaptığı ilk devlet ziyareti olacaktı.

Almanya Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron bugün Almanya Cumhurbaşkanı (Frank-Walter) Steinmeier ile telefonda görüştü ve onu ülkesindeki durum hakkında bilgilendirdi. Başkan Macron, Almanya'ya yapmayı planladığı resmi ziyaretinin ertelenmesini talep etti" denildi.

Steinmeier, "İptalden üzüntü duyuyor ve komşu ülkedeki durumu tamamen anlıyor" ifadeleri yer aldı.

Ziyaret için henüz yeni bir tarih kararlaştırılmadı.

Cuma günü acil durum toplantısının ardından açıklama yapan Macron, protestoları kontrol altına almak için daha fazla polisin konuşlandırılacağını söylemiş, ancak olağanüstü hal ilan etmemişti.

Macron, ebeveynlere çocuklarını evde tutma çağrısı yapmış, sosyal medya platformlarının ise bazı içerikleri kaldırmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı, gözaltına alınanların üçte ikisinin gençler olduğunu söyledi.

Protetsolara katılanların yaş ortalamasının 17 olduğu açıklandı.

Protesto eylemleri, Sarı Yelekliler protestolarından bu yana Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un görevi süresince karşı karşıya kaldığı en büyük kriz.

Cuma gecesi ne oldu?

Macron'un protestocuları gencin ölümünü istismar etmekle suçlamasına rağmen 45.000 polis ve bir dizi zırhlı aracın konuşlandırıldığı Fransa’nın belli başlı şehirlerinde Cuma gecesi de protestolar devam etti.

Marsilya, Lyon, Toulouse, Strazburg ve Lille’in de aralarında olduğu şehirlerde binalar ve araçlar ateşe verildi, mağazalar yağmalandı.

Paris'te de protestolar devam etti.

Fransa İçişleri Bakanlığı 1311 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Bir önceki gece 875 kişi gözaltına alınmıştı.

Cuma günü de İçişleri Bakanı Gérald Darmanin'in yerel saatle 21:00'den itibaren ülke çapında otobüs ve tramvayların durdurulmasını tavsiye etmesiyle toplu taşıma bazı yerlerde erken kapatılmış ve sokağa çıkma yasakları uygulanmaya başlanmıştı.

Marsilya'da silah dükkanı yağmalandı

Resim

Nahel'in ölümü, etnik kökenleri başka ülkelere dayanan yoksul Fransızların, polis şiddeti ve ırkçılığa dair uzun süredir devam eden şikayetlerini yeniden alevlendirdi.

Cuma gecesi Marsilya'da 80 kişi gözaltına alındı.

Sosyal medya görüntülerinde, Marsilya’nın eski liman bölgesinde bir patlama meydana geldiği de görülüyor.

Fransız yetkililer olayla ilgili soruşturma başlattıklarını ancak herhangi bir zayiat olduğunu düşünmediklerini kaydetti.

Polis, Marsilya'nın merkezinde protestocuların bir silah dükkanını yağmaladığını, tüfek çaldığını ancak cephane almadığını söyledi. Polis, muhtemelen dükkandan çalınmış bir tüfekle bir kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Dükkan şimdi polis tarafından korunuyordu.

Marsilya Belediye Başkanı Benoit Payan, Fransız hükümetine derhal ek askeri birlik göndermesi için çağrıda bulundu.

Benoit Payan, Cuma günü geç saatlerde paylaştığı tweet’inde, “Yağma ve şiddet sahneleri kabul edilemez” dedi.

Üç polis memuru Cumartesi erken saatlerde hafif yaralandı. Bir polis helikopterinin de şehrin üzerinde uçtuğu görüldü.
Ne olmuştu?

27 Haziran'da 17 yaşındaki Nahel M, Paris'in Nanterre banliyösünde polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle vurularak öldürüldü.

Adı açıklanmayan ve teslim olması sonrası cinayetle suçlanan polis ise halen gözaltında.

Polis, gencin ailesinden özür diledi.

Polisin avukatı Laurent-Franck Liénard, müvekkilinin "yıkıldığını" ve "sabah insanları öldürmek için uyanan bir kişi olmadığını" söyledi.

Nahel M.'nin öldürüldüğü Nanterre'de olaydan sonra Nahel M'nin annesi dahil 6 binden fazla kişinin katıldığı ve "Adalet istiyoruz" sloganlarının atıldığı barışçıl yürüyüşten birkaç sonra polisle güvenlik güçleri arasında çatışmalar başladı.

Resim

Nahel M.'yi öldürmekle suçlanan polis, hayatının tehlikede olduğunu düşündüğünü ve savunma amaçlı olarak ateş açtığını öne sürmüştü.

Sosyal medyada yayımlanan bir videoda bir polis memuru, bir aracın sürücüsüne silah doğrulturken görülüyor. Bir silah sesi duyulmasından sonra da araç çarparak duruyor.

Le Monde'a göre polis ilk ifadesinde, Nahel M.'nin kendilerine zarar vermek amacıyla aracını üzerlerine sürdüğünü söyledi.

Ancak internette yayımlanan ve Fransız haber ajansı AFP'nin teyit ettiği görüntüler polisi yalanlıyor.

Resim

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nahel M.'nin öldürülmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada olayı sert bir dille kınamış ve yaşanın "affedilemez" olduğunu söylemişti.

Adaletin tesisi için sükunet gerektiğini belirten Macron, "Genç Nahel'in ailesine, onlarla dayanışma içinde olduğumuzu söylemek ve milletimizin sevgisini iletmek istiyorum. Öldürülen bir gencimiz var. Bu açıklanamaz, affedilemez. Olay hızla yargıya intikal etti. Umarım adalet en kısa sürede yerini bulacak" demişti.

Kaynak :https://www.bbc.com
Verily We have granted thee a manifest Victory
Fetih Suresi - 1.Ayet

Etiketler:
Kullanıcı avatarı
admin
Sistem Geliştiricisi
Sistem Geliştiricisi
Mesajlar: 854
Kayıt: 28 Ağu 2022 04:38
Konum: Database
Meslek: Teknisyen
Teşekkür etti: 473 kez
Teşekkür edildi: 328 kez
İletişim:

Re: Fransa'daki protestolar

Mesaj gönderen admin »

Çok sıkıntılı bir döneme gireceğiz. Büyük sıkıntılar bizleri bekliyor. Allah yardımcımız olsun. Bizde daha sakat çünkü ne kadar milis , eli silah tutan ,cani, tehlikeli varsa toplayıp getirdiler.

Daha zeki olmanın tek yolu, daha zeki bir rakiple oynamaktır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 587
Kayıt: 30 Ağu 2022 21:59
Konum: BERTUNA/Orion Takım Yıldızı
Meslek: MADEN MÜHENDİSİ
Teşekkür etti: 124 kez
Teşekkür edildi: 428 kez

Re: Fransa'daki protestolar

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

admin yazdı: 03 Tem 2023 23:09 Çok sıkıntılı bir döneme gireceğiz. Büyük sıkıntılar bizleri bekliyor. Allah yardımcımız olsun. Bizde daha sakat çünkü ne kadar milis , eli silah tutan ,cani, tehlikeli varsa toplayıp getirdiler.

Toplama kampına döndük resmen
Verily We have granted thee a manifest Victory
Fetih Suresi - 1.Ayet
Cevapla

“Güncel & Haberler & Köşe Yazıları” sayfasına dön